Motywacja w drodze do szczęścia

Oto kolejny dzień, który minął i kolejna seria rozczarowań. Jak to się dzieje, że życie stało się tak, no cóż, rozczarowujące?

Wcześniej tak nie było. Kiedy byłeś dzieckiem, nienawidziłeś kłaść się w nocy do łóżka. Nie chciałeś niczego przegapić. Nie można było czekać na letnie wakacje, wycieczkę do Disneylandu lub spanie ze swoją najlepszą przyjaciółką. Kiedy Twoje życie zmieniło się z radosnego oczekiwania na niechęć do wstawania rano z łóżka?

Jak możesz zmienić swoje życie z rozczarowania na szczęście? Jak zwiększyć motywację i osiągnąć swoje pragnienia szczęścia?

Motywacja, to potężne narzędzie, które, jeśli zostanie odpowiednio zbudowane i wykorzystane, może pomóc ludziom osiągnąć wspaniałe rzeczy. Większość ludzi chce zmienić przynajmniej jedną rzecz w swoim życiu. Ale znalezienie motywacji na początek może być trudne. Pomaga zrozumieć, co oznacza dla Ciebie motywacja, dzięki czemu możesz znaleźć własne sposoby na zmotywowanie się.

Motywacja to dążenie do osiągnięcia swoich celów lub potrzeb.

Dlaczego motywacja jest ważna?

Motywacja jest ważna, ponieważ:

 • zapewnia cele, nad którymi należy pracować;
 • pomaga rozwiązywać problemy;
 • pomaga zmienić stare nawyki;
 • pomaga radzić sobie z wyzwaniami i możliwościami.

Jak pobudzić motywację?

Jeśli chcesz pobudzić motywację i nabrać wytrwałości w dążeniu do sukcesu i realizacji swoich marzeń, oto kilka wskazówek na dobry początek.

Zanim wyruszysz w jakąkolwiek podróż, dowiedz się, dokąd się wybierasz. Zastanów się, czego naprawdę chcesz i określ swoje cele tak jasno i szczegółowo, jak to tylko możliwe. Pomoże Ci wyznaczenie celów SMART (konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne, czasowe).

Określ, dlaczego chcesz osiągnąć te cele i wyobraź sobie efekt końcowy. Utrzymuj tę pozytywną wizualizację przez całą swoją podróż jako narzędzie do utrzymania motywacji. Jak będzie wyglądało Twoje życie po osiągnięciu celu? Jak się poczujesz? Zapamiętaj cel, a następnie pomyśl sobie: “co mogę zrobić TERAZ, aby ta przyszłość stała się rzeczywistością?”

Następnie podziel swój cel na mniejsze kroki. Jakich zasobów potrzebujesz, aby je osiągnąć? Co Cię powstrzymuje? Jakie ścieżki możesz wypróbować? Kto może pomóc? Stwórz plan działania i weź odpowiedzialność za jego przestrzeganie. Upewnij się, że Twój plan jest realistyczny i możliwy do zrealizowania – to tylko jeszcze bardziej zaszkodzi Twojej motywacji, jeśli tak nie jest. Osiągnięcie tych mniejszych celów tworzy pozytywny rozmach i inspiruje do pozostania na dobrej drodze. Sesja coachingowa może być bardzo pomocna na tych wczesnych etapach planowania.

Każda podróż ma swoje niepowodzenia, ale jeśli otaczasz się pozytywnymi ludźmi, motywującymi obrazami i zachęcającym zachowaniem, masz większe szanse na pokonanie tych niepowodzeń i odniesienie sukcesu. Nie zniechęcaj się wyzwaniami. Każdy daje nam cenną lekcję. Podróż jest często tak samo ważna jak cel.

Utrzymuj wokół siebie właściwych ludzi i utrzymuj zdrowe i pozytywne środowisko.

Podaruj sobie sukces i śmiej się z porażki. Każdy cel jest ważny, nawet jeśli wydaje się mały. Pozwól sobie na małe smakołyki i upewnij się, że robisz sobie przerwy i czas, aby cieszyć się podróżą. Kiedy czasy są ciężkie lub porażka wydaje się prawdopodobna, poświęć trochę czasu na relaks i odzyskaj motywację. Nie bądź dla siebie zbyt surowy.

Miej kontrolę nad swoim harmonogramem i zachowaniem. Może to oznaczać nauczenie się odmawiania, gdy jest to konieczne, aby zwolnić trochę czasu. Nie daj się skusić mentalności ofiary – masz moc osiągania swoich celów. Chociaż szukanie pomocy w razie potrzeby jest zdrowe, zbytnie poleganie na innych ludziach może powodować poczucie bezradności lub frustracji. Jeśli musisz zrobić sobie przerwę i zmienić swoje cele, to w porządku. Ucz się i stale oceniaj.

Kiedy rozmawiam z ludźmi o motywacji, często podstawowym problemem jest strach. Strach przed porażką. Strach, odrzucenie lub próbowanie czegoś nowego. Jeśli uważasz, że to możesz być Ty, terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może pomóc Ci pokonać tę przeszkodę.

Znajdź mentorów. Mentor to ktoś, kto ma doświadczenie w nawyku, który chcesz zmienić. Znalezienie grup społecznych lub grup wsparcia o takich samych zainteresowaniach może pomóc w znalezieniu mentora.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Pozytywni przyjaciele i rodzina wzmacniają Twoją pozytywną rozmowę, co również pomaga radzić sobie z objawami depresji i lęku.

Ze względu na złożoną naturę motywacji uważam, że połączenie life coachingu i psychoterapii jest najskuteczniejszym sposobem na zidentyfikowanie swoich celów, wymazanie lęków i skupienie się na sukcesie i poczuciu szczęścia. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak to działa lub spróbować samemu, skontaktuj się z nami – Elpisonline.pl.

Większość ludzi zmaga się z motywacją, ale jest to jeszcze trudniejsze, jeśli masz problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja lub lęk.

Wykorzystaj swoją rodzinę i przyjaciół jako wsparcie – opowiedz im o swoich celach i zachęć ich, aby pomogli Ci utrzymać motywację.

Gdzie uzyskać pomoc?

Elpisonline.pl zawiera więcej wskazówek dotyczących motywacji i odzyskania poczucia szczęścia.

Jeśli masz problemy z motywacją, porozmawiaj z kimś, komu ufasz, lub z doradcą, który przedstawi przydatne strategie. Nasi terapeuci czekają, aby Ci pomóc.

Opracowano na podstawie:

 1. Dimidjian, S., Martell, C. R., Herman-Dunn, R., & Hubley, S. (2014). Behavioral activation for depression.
 2. European Journal of Business and Management: Impact of Reward and Recognition on Job Satisfaction and Motivation.
 3. Perspectives on Psychological Science: Finding Meaning With Creativity in the Past, Present, and Future.
 4. For the Most Productive Workday, Science Says Make Sure to Do This.
 5. The Washington Post: The Trappist monk whose calligraphy inspired Steve Jobs — and influenced Apple’s designs.
 6. Virginia Law Weekly: Nap Your Way to Success.
 7. Harvard Health Publishing: The benefits of napping.

Zapoznaj się z kursami ELPIS