“Kiedyś to zrobię, kiedyś to osiągnę”. “Zacznę od pierwszego, od poniedziałku, od nowego roku, od wiosny”. Kiedyś.
Często zwlekamy z wykonaniem jakiejś czynności. Brak nam czegoś, co dałoby impuls do działania. Niejednokrotnie stawiamy warunki, które oddalają nas od celu.
Motywacja, to stan gotowości do podjęcia działania, osiągnięcia celu – potrzeby, pragnienie zaś wyznacza kierunek. W procesie motywacyjnym nasze działania powinny być tak ukierunkowane, aby osiągnąć wymarzony cel. Doskonały efekt zatem przyniesie odpowiednie sformułowanie celu, do jakiego dążymy. Należy zweryfikować, czy cel jest realny, a także wystarczająco ambitny – jeżeli stanowi dla nas wyzwanie, jego osiągnięcie zapewni nam poczucie sukcesu.
Zrozumienie motywacji jest ważne w wielu dziedzinach życia, od rodzicielstwa po miejsce pracy. Możesz chcieć wyznaczyć najlepsze cele i ustanowić odpowiednie systemy nagradzania, aby motywować siebie, a także zwiększać własną motywację.
Znajomość czynników motywujących i manipulowanie nimi jest wykorzystywane w marketingu i innych aspektach psychologii przemysłowej. Jest to obszar, w którym krąży wiele mitów i każdy może czerpać korzyści z wiedzy, co działa, a co nie.
Czym jest motywacja?
Motywacja to proces, który inicjuje, kieruje i utrzymuje zachowania zorientowane na cel. To jest to, co powoduje, że działasz czy to wypicie szklanki wody, aby zmniejszyć pragnienie, czy czytanie książki, aby zdobyć wiedzę.
Motywacja obejmuje siły biologiczne, emocjonalne, społeczne i poznawcze, które aktywują zachowanie. W codziennym użyciu termin “motywacja” jest często używany do opisania, dlaczego dana osoba coś robi. Jest siłą napędową ludzkich działań.
Motywacja nie odnosi się tylko do czynników, które aktywują zachowania. Obejmuje również czynniki, które kierują i podtrzymują te działania ukierunkowane na cel. W rezultacie często musimy wywnioskować powody, dla których ludzie robią to, co robią, na podstawie obserwowalnych zachowań. [1]
Co dokładnie kryje się za motywacjami, dla których działamy?
Psychologowie zaproponowali różne teorie motywacji, w tym teorię popędów, teorię instynktów i teorię humanistyczną (taką jak hierarchia potrzeb Maslowa). W rzeczywistości istnieje wiele różnych sił, które kierują naszymi motywacjami.
Rodzaje motywacji
Różne rodzaje motywacji są często opisywane jako zewnętrzne lub wewnętrzne:
- Motywacje zewnętrzne to te, które pochodzą z zewnątrz jednostki i często obejmują nagrody, takie jak władza, pieniądze, uznanie społeczne lub pochwały.
- Motywacje wewnętrzne to te, które wypływają z wnętrza jednostki, takie jak np. rozwiązywanie skomplikowanej krzyżówki wyłącznie dla osobistej satysfakcji z rozwiązania problemu. [2]
Zastosowania motywacji
Istnieje wiele różnych zastosowań motywacji. Służy jako siła przewodnia dla wszystkich ludzkich zachowań, ale zrozumienie, jak to działa i czynników, które mogą na nie wpływać, może być ważne na wiele sposobów.
Zrozumienie motywacji może:
- Pomóc poprawić wydajność ludzi, gdy pracują nad celami;
- Pomóc ludziom podjąć działania;
- Zachęcić ludzi do podejmowania zachowań prozdrowotnych;
- Pomóc ludziom uniknąć niezdrowych lub nie przystosowawczych zachowań, takich jak podejmowanie ryzyka i uzależnienie;
- Pomóc ludziom poczuć większą kontrolę nad swoim życiem;
- Poprawić ogólne samopoczucie i szczęście.
Wpływ motywacji
Każdy, kto kiedykolwiek miał jakiś cel (jak chęć zrzucenia zbędnych kilogramów lub przebiegnięcia maratonu) prawdopodobnie od razu zdaje sobie sprawę, że samo pragnienie osiągnięcia czegoś nie wystarczy. Osiągnięcie takiego celu wymaga umiejętności wytrwania w pokonywaniu przeszkód i wytrwałości, aby iść dalej pomimo trudności.
Elementy motywacji
Istnieją trzy główne elementy motywacji: aktywacja, wytrwałość i intensywność. [3]
- Aktywacja obejmuje decyzję o zainicjowaniu zachowania, takiego jak zapisanie się na zajęcia z psychologii.
- Wytrwałość to ciągłe dążenie do celu, nawet jeśli istnieją przeszkody. Przykładem wytrwałości może być udział w maratonach w celu uzyskania prestiżowej nagrody, czy medalu, chociaż wymaga to znacznej inwestycji czasu, energii i zasobów.
- Intensywność można zauważyć w koncentracji i wigorze, które są potrzebne do osiągnięcia celu. [4] Na przykład jeden atleta może biec bez większego wysiłku, podczas gdy inny uczeń będzie się regularnie uczyć, brać udział w dyskusjach i korzystać z możliwości badawczych poza zajęciami. Pierwszemu uczniowi brakuje intensywności, a drugiemu z większą intensywnością realizuje swoje cele edukacyjne.
Stopień każdego z tych elementów motywacji może mieć wpływ na to, czy osiągniesz swój cel. Na przykład silna aktywacja oznacza, że z większym prawdopodobieństwem zaczniesz dążyć do celu. Wytrwałość i intensywność określą, czy będziesz dalej dążyć do tego celu i ile wysiłku poświęcisz na jego osiągnięcie.
Teorie motywacji, czyli co motywuje do działania?
Co tak naprawdę motywują nas do działania? Na przestrzeni dziejów psychologowie proponowali różne teorie wyjaśniające, co motywuje ludzkie zachowanie. Oto niektóre z głównych teorii motywacji:
Instynktowna teoria motywacji
Instynktowna teoria motywacji sugeruje, że zachowania są motywowane przez instynkty, które są stałymi i wrodzonymi wzorcami zachowań. [5] Psychologowie, w tym William James, Sigmund Freud i William McDougal, zaproponowali szereg podstawowych ludzkich popędów, które motywują zachowanie. Takie instynkty mogą obejmować instynkty biologiczne, które są ważne dla przetrwania organizmu, takie jak strach czy miłość.
Biologiczna teoria motywacji
Wiele Twoich zachowań, takich jak jedzenie, picie i spanie, jest motywowanych biologią. Masz biologiczną potrzebę jedzenia, wody i snu. Dlatego jesteś zmotywowany do jedzenia, picia i spania. Teoria popędów sugeruje, że ludzie mają podstawowe popędy biologiczne, a zachowania są motywowane potrzebą ich zaspokojenia. [6]
Teoria motywacji pobudzenia
Teoria motywacji pobudzenia sugeruje, że ludzie są zmotywowani do angażowania się w zachowania, które pomagają im utrzymać optymalny poziom pobudzenia. Osoba z niskimi potrzebami pobudzenia może wykonywać relaksujące czynności, takie jak czytanie książki, podczas gdy osoby z wysokimi potrzebami pobudzenia mogą być zmotywowane do angażowania się w ekscytujące, poszukujące emocji zachowania, takie jak np. wyścigi motocyklowe.
Potencjalne pułapki motywacji
Jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, a które mogą podkopać Twoją motywację. Obejmują one:
- Myślenie typu “wszystko albo nic”. Łatwo jest poczuć brak motywacji, jeśli nie możesz czegoś natychmiast naprawić lub jeśli nie możesz mieć wszystkiego na raz. Wiedz o tym, że osiągnięcie celów wymaga czasu.
- Nie porównuj się z innymi. Tylko dlatego, że podejście lub metoda zadziałała dla kogoś innego, nie oznacza, że zadziała dla Ciebie. Jeśli coś nie pomaga Ci w osiągnięciu celów lub sprawia, że nie czujesz się zmotywowany, poszukaj rzeczy, które będą dla Ciebie lepsze.
Czasami uporczywy brak motywacji może być powiązany ze stanem zdrowia psychicznego, takim jak depresja.
Weź udział w kursie poprawy nastroju na stronie ElpisOnline.pl lub porozmawiaj z lekarzem, jeśli odczuwasz objawy apatii i obniżonego nastroju, które trwają dłużej niż dwa tygodnie.
Jak znaleźć motywację?
Wszyscy ludzie doświadczają wahań motywacji i siły woli. Czasami możesz czuć się podekscytowany i bardzo zmotywowany do osiągnięcia swoich celów, podczas gdy innym razem możesz czuć się apatyczny lub niepewny tego, czego chcesz lub jak to osiągnąć.
Nawet jeśli nie masz motywacji, możesz podjąć pewne kroki, które pozwolą Ci iść naprzód. Oto niektóre rzeczy, które możesz zrobić:
- Dostosuj swoje cele, aby skupić się na rzeczach, które są dla Ciebie naprawdę ważne;
- Jeśli zajmujesz się czymś, co jest po prostu zbyt duże lub zbyt przytłaczające, podziel to na mniejsze kroki i spróbuj ustawić swój cel na osiągnięcie tego pierwszego kroku w kierunku postępu;
- Popraw swoją pewność siebie;
- Przypomnij sobie, co osiągnąłeś w przeszłości i jakie są Twoje mocne strony;
- Jeśli są rzeczy, w których czujesz się niepewnie, spróbuj popracować nad poprawą w tych obszarach, aby poczuć się bardziej wykwalifikowanym i zdolnym.
Co robić, gdy nie masz motywacji?
Niezależnie od tego czy nie możesz zmotywować się do sprzątania domu, czy po prostu nie masz motywacji, aby schudnąć, brak motywacji może być największą przeszkodą w osiągnięciu swoich celów.
Przygotuj strategię działania
Kiedy nie masz motywacji, aby wykonać zadanie (lub nawet je rozpocząć), rozważ możliwe tego powody, następnie opracuj plan, który pomoże zmotywować się do działania. Pamiętaj, że nie każda strategia działa dla wszystkich – lub w każdej sytuacji. Przeprowadź eksperymenty behawioralne, aby zobaczyć, które strategie najlepiej pomogą Ci osiągnąć cele.
Zachowuj się tak, jakbyś czuł się zmotywowany
Możesz spróbować oszukać siebie, aby poczuć motywację, zmieniając swoje zachowanie. Zachowuj się tak, jakbyś czuł się zmotywowany, a Twoje działania mogą zmienić Twoje emocje.
Na przykład zamiast siedzieć cały dzień na kanapie w piżamie, czekając na motywację do ubierania się i ruszenia do pracy, może się okazać, że podjęcie działań zwiększy Twoją motywację, co ułatwi Ci kontynuowanie pracy.
Zadaj sobie pytanie: “Co bym teraz robił, gdybym czuł się zmotywowany?” Zastanów się, co miałbyś na sobie, jak myślałbyś i jakie działania podjąłbyś. Następnie zrób te rzeczy i zobacz, czy Twój poziom motywacji wzrasta.
Argumentuj przeciwieństwo
Kiedy zmagasz się z motywacją, prawdopodobnie wymyślisz długą listę powodów, dla których nie powinieneś podejmować żadnych działań. Możesz pomyśleć: “To będzie zbyt trudne” lub “I tak nigdy tego nie zrobię”. Tego typu myśli sprawią, że utkniesz.
Spróbuj argumentować coś przeciwnego. Kiedy myślisz, że ci się nie uda, przedstaw wszystkie powody, dla których możesz odnieść sukces. Lub, gdy myślisz, że nie możesz dokończyć pracy, wymień wszystkie dowody, które pokazują, że będziesz w stanie wykonać zadanie.
Argumentowanie przeciwne może pomóc ci zobaczyć oba końce spektrum. Może również przypomnieć, że zbyt pesymistyczny wynik nie jest całkowicie dokładny.
Istnieje szansa, że sprawy mogą się ułożyć lepiej, niż się spodziewasz. Może się okazać, że wypracowanie bardziej zrównoważonego poglądu pomoże Ci poczuć się bardziej zmotywowanym do spróbowania.
Ćwicz współczucie dla siebie
Możesz myśleć, że bycie twardym dla siebie jest kluczem do motywacji. Ale ostra samokrytyka nie działa.
Badania pokazują, że współczucie dla samego siebie jest w rzeczywistości o wiele bardziej motywujące, zwłaszcza gdy zmagasz się z przeciwnościami losu.
Badanie z 2011 r. przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazało, że współczucie dla samego siebie zwiększa motywację do powrotu do zdrowia po niepowodzeniu. Dodatkowo zgłaszali większą motywację do zmiany swoich słabości, gdy praktykowali samoakceptację (kluczowy element współczucia wobec siebie). [7]
Współczucie dla siebie może również poprawić zdrowie psychiczne (co może zwiększyć motywację). Badanie z 2012 roku opublikowane w Clinical Psychology Review wykazało, że współczucie dla samego siebie zmniejsza stres psychiczny, zmniejsza objawy lęku i depresji oraz zmniejsza szkodliwe skutki stresu. [8]
Więc zamiast bić się za błędy lub wyzywać siebie, stwórz życzliwszy wewnętrzny dialog. Nie oznacza to jednak, że musisz powtarzać przesadnie pozytywne afirmacje, takie jak “Jestem najlepszą osobą na świecie”.
Zamiast tego, zdrowe współczucie dla samego siebie równoważy samoakceptację z samodoskonaleniem. Szczerze przyznaj się do swoich wad, błędów i niepowodzeń. Ale nie oddawaj się litości nad sobą.
Mów do siebie jak zaufany przyjaciel. Zadaj sobie pytanie: “Co bym powiedział przyjacielowi, który miał ten problem?”. Prawdopodobnie będziesz o wiele milszy dla kogoś innego niż ty sam dla siebie. Więc zacznij traktować siebie jak dobrego przyjaciela.
Dodatkowo szkol się w pomocny sposób. Ćwicz mówienie do siebie, które zachęca i pomaga wyzdrowieć z niepowodzeń.
Użyj zasady 10 minut
Kiedy boisz się robić coś (na przykład chodzić na długie intensywne spacery) nie będziesz mieć motywacji, aby to zrobić. Możesz jednak zmniejszyć uczucie strachu, udowadniając sobie, że zadanie nie jest tak złe, jak myślisz, lub że masz siłę, by tolerować je lepiej, niż sobie wyobrażasz.
Zasada 10 minut może pomóc Ci zacząć. Daj sobie pozwolenie na opuszczenie zadania po 10 minutach. Kiedy osiągniesz 10 minut, zadaj sobie pytanie, czy chcesz iść dalej, czy zrezygnować. Prawdopodobnie przekonasz się, że masz wystarczającą motywację, aby iść dalej.
Więc bez względu na to, czy brakuje Ci motywacji do rozpoczęcia pracy nad nudnym raportem, czy też nie możesz wstać z kanapy, aby rozpocząć listę rzeczy do zrobienia, użyj zasady 10 minut, aby zmotywować się do podjęcia działania.
Rozpoczęcie zadania jest zwykle najtrudniejszą częścią. Jednak gdy już zaczniesz, znacznie łatwiej będzie kontynuować.
Idź na spacer w naturze
Świeże powietrze, zmiana scenerii i trochę ruchu mogą zdziałać cuda dla Twojej motywacji. Spacery na łonie natury – w przeciwieństwie do ruchliwej miejskiej ulicy – mogą być szczególnie korzystne.
Badanie z 2013 r. opublikowane w British Journal of Sports Medicine wykazało, że przejście dwóch kilometrów przez park zmniejsza zmęczenie mózgu. Przebywanie na łonie natury zapewnia uspokajający efekt, który odmładza mózg, co może pomóc zmotywować Cię do podjęcia trudnego zadania. [9]
Więc zamiast iść zatłoczoną ulicą, idź do parku lub ogrodu botanicznego. Bycie otoczonym naturą może zapewnić mentalną ucieczkę, której potrzebujesz, aby wrócić do projektu z większą motywacją niż wcześniej.
Połącz przerażające zadanie z czymś, co sprawia Ci przyjemność
Twoje emocje odgrywają główną rolę w poziomie motywacji. Jeśli jesteś smutny, znudzony, samotny lub niespokojny, Twoje pragnienie podjęcia trudnego wyzwania lub wykonania żmudnego zadania ucierpi.
Popraw swój nastrój, dodając trochę zabawy do czegoś, do czego nie masz motywacji. Poczujesz się szczęśliwszy i możesz nawet z niecierpliwością oczekiwać wykonania zadania, gdy będzie ono regularnie połączone z czymś zabawnym. Oto kilka przykładów:
- Słuchaj muzyki podczas biegu;
- Zadzwoń do przyjaciela i porozmawiaj podczas sprzątania domu;
- Zapal świecę zapachową podczas pracy na komputerze;
- Wypożycz luksusowy pojazd podczas podróży służbowych;
- Zaproś znajomego do załatwienia z Tobą spraw;
- Włącz swój ulubiony program podczas składania prania;
Tylko upewnij się, że zabawa nie wpływa negatywnie na wydajność. Na przykład oglądanie telewizji podczas pisania pracy może Cię rozpraszać i jeszcze bardziej spowolnić. Rozmowa z przyjacielem podczas sprzątania domu może być tak rozpraszająca, że nie możesz zwracać uwagi na to, co robisz.
Zarządzaj swoją listą rzeczy do zrobienia
Trudno jest czuć się zmotywowanym, gdy lista rzeczy do zrobienia jest przytłaczająca. Jeśli czujesz, że nie ma nadziei na wykonanie wszystkiego, możesz próbować zrezygnować ze wszystkiego.
Pamiętaj, że większość ludzi nie szacuje, ile czasu im to zajmie, a kiedy nie zrobią tego na czas, mogą postrzegać siebie jako leniwych lub nieefektywnych. Może to przynieść odwrotny skutek, powodując utratę motywacji, co jeszcze bardziej utrudnia wykonanie większej liczby zadań.
Spójrz na swoją listę rzeczy do zrobienia i ustal, czy nie jest za długa. Jeśli tak, pozbądź się zadań, które nie są niezbędne. Sprawdź, czy jakieś zadania można przenieść na inny dzień. Nadaj priorytet najważniejszym rzeczom na liście i przenieś je na górę.
Może się okazać, że niewielka zmiana na Twojej liście rzeczy do zrobienia pomoże Ci zobaczyć swoje zadania jako łatwiejsze do zarządzania. W rezultacie możesz czuć się bardziej zmotywowany do pracy.
Ćwicz samoopiekę
Będziesz walczył z motywacją, dopóki nie będziesz dbać o siebie. Brak snu, zła dieta i brak wolnego czasu to tylko kilka rzeczy, które mogą sprawić, że przebrnięcie przez dzień będzie trudniejsze niż kiedykolwiek.
Stwórz zdrowy plan samoopieki, który pozwoli Ci zadbać o swój umysł i ciało:
- Ćwicz regularnie;
- Śpij dużo;
- Pij wodę i jedz zdrową dietę;
- Znajdź czas na wypoczynek i zabawę;
- Używaj zdrowych umiejętności radzenia sobie ze stresem;
- Unikaj niezdrowych nawyków, takich jak objadanie się i picie zbyt dużej ilości alkoholu;
- Nagradzaj się za pracę;
Stwórz dla siebie małą nagrodę, którą możesz zarobić za swoją ciężką pracę. Może się okazać, że skupienie się na nagrodzie pomaga zachować motywację do osiągania celów.
Na przykład, jeśli masz długi artykuł do napisania na zajęcia, możesz rozwiązać go na kilka różnych sposobów:
- Napisz 500 słów, a następnie zrób 10-minutową przerwę.
- Zjedz jeden kawałek czekolady po 30 minutach pracy.
- Pisz jedną stronę dziennie, a potem przypomnij sobie, że kiedy skończysz, będziesz miał czas na robienie, co tylko zechcesz.
- Pracuj przez 20 minut, a następnie poświęć 5 minut na sprawdzanie mediów społecznościowych.
- Kiedy skończysz pracę, pozwól sobie na spotkanie z przyjaciółmi.
Zastanów się, czy możesz być bardziej zmotywowany mniejszymi, częstszymi nagrodami, czy większą nagrodą za pełną pracę. Możesz poeksperymentować z kilkoma różnymi strategiami, aż odkryjesz podejście, które będzie dla Ciebie najlepsze. Upewnij się jednak, że nagrody nie sabotują Twoich wysiłków. Nagradzanie ciężkiej pracy na siłowni kilkoma butelkami piwa lub słodyczami, jak wolisz, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. A złe nawyki przynoszące efekt przeciwny do zamierzonego zmniejszą Twoją motywację na dłuższą metę.
Szukaj profesjonalnej pomocy
Jeśli Twoja motywacja utrzymuje się na niskim poziomie przez dwa lub więcej tygodni, poszukaj profesjonalnej pomocy. Możesz również poszukać pomocy, jeśli brak motywacji wpływa na Twoje codzienne funkcjonowanie. Na przykład, jeśli nie możesz iść do pracy, Twoja wydajność w pracy spada lub jeśli nie możesz zmotywować się do wyjścia z domu, może to być oznaką czegoś poważniejszego.
Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z programu Elpis, gdzie zajdziesz specjalistę zdrowia psychicznego, aby ustalić, czy Twój brak motywacji może być związany z chorobą psychiczną, taką jak depresja. Jeśli tak, leczenie może obejmować terapię, leki lub połączenie obu. Twój terapeuta może chcieć wykluczyć schorzenia fizyczne, które mogą wpływać na Twoją energię lub nastrój.
Możesz również rozważyć program terapii online ElpisOnline.pl, aby rozwiązać wszelkie podstawowe problemy i rozwiązać problem braku motywacji.
Przyczyny braku motywacji
Czasami brak motywacji może być problemem. Innym razem jest to tylko symptom większego problemu. Na przykład, jeśli jesteś perfekcjonistą, Twój brak motywacji może wynikać z obawy, że nie wykonasz zadania bezbłędnie. Dopóki nie zaspokoisz tej potrzeby, aby być doskonałym, Twoja motywacja prawdopodobnie nie wzrośnie.
Innym razem brak motywacji może spowodować zwlekanie. A im więcej zwlekasz, tym mniej się czujesz zmotywowany. W takim przypadku poprawa motywacji do wykonywania pracy może pomóc Ci poczuć się lepiej i osiągnąć lepsze wyniki. Dlatego ważne jest, aby poświęcić kilka minut na zastanowienie się, dlaczego możesz mieć problem z motywacją.
Główne przyczyny braku motywacji
Oto kilka typowych przyczyn braku motywacji:
- Unikanie dyskomfortu. Niezależnie od tego, czy nie chcesz się nudzić podczas wykonywania przyziemnego zadania, czy też próbujesz uniknąć uczucia frustracji, unikając trudnego wyzwania, czasami brak motywacji wynika z chęci uniknięcia nieprzyjemnych uczuć.
- Zwątpienie w siebie. Kiedy myślisz, że nie możesz czegoś zrobić, lub jesteś przekonany, że nie możesz tolerować cierpienia związanego z określonym zadaniem – prawdopodobnie będziesz miał trudności z rozpoczęciem pracy.
- Za dużo obowiązków. Kiedy w życiu dużo się dzieje, prawdopodobnie poczujesz się przytłoczony. A to uczucie może osłabić Twoją motywację.
- Brak zaangażowania w cel. Zgoda na zadanie tylko dlatego, że czułeś się zobowiązany lub deklarowanie rozwiązania pod presją innych, może oznaczać, że tak naprawdę nie jesteś tym zainteresowany, i prawdopodobnie nie podejmiesz działań, jeśli nie będziesz zaangażowany w swój cel.
- Problemy ze zdrowiem psychicznym. Brak motywacji jest częstym objawem depresji. Może być również powiązany z innymi chorobami psychicznymi, takimi jak lęk. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, czy Twoje zdrowie psychiczne może wpływać na poziom motywacji.
To tylko kilka typowych powodów, dla których ludziom czasami brakuje motywacji. Może się okazać, że Twój brak motywacji wynika z innych problemów, takich jak strach przed tym, co ludzie myślą lub chęć zadowolenia wszystkich. Dlatego uważnie rozważ ukryte myśli i uczucia, które wpływają na Twój popęd.
Każdy zmaga się z problemami motywacyjnymi w takim czy innym czasie. Liczy się jednak sposób, w jaki reagujesz na brak motywacji. Bądź dla siebie miły, eksperymentuj ze strategiami, które zwiększają Twoją motywację i poproś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz.
Zawsze jesteśmy do Twoich usług.
Redakcja ElpisOnline
Bibliografia
- Nevid JS. Psychology: Concepts and Applications. Belmont, CA: Wadsworth Cengage Learning; 2013.
- Tranquillo J, Stecker M. Using intrinsic and extrinsic motivation in continuing professional education. Surg Neurol Int. 2016;7(Suppl 7):S197-9. doi:10.4103/2152-7806.179231
- Hockenbury DH, Hockenbury SE. Discovering Psychology. Macmillan; 2010.
- Zhou Y, Siu AF. Motivational intensity modulates the effects of positive emotions on set shifting after controlling physiological arousal. Scand J Psychol. 2015;56(6):613-21. doi:10.1111/sjop.12247
- Myers DG. Exploring Social Psychology. New York, NY: McGraw Hill Education, 2015
- Siegling AB, Petrides KV. Drive: Theory and construct validation. PLoS One. 2016;11(7):e0157295. doi:10.1371/journal.pone.0157295
- Breines JG, Chen S. Self-compassion increases self-improvement motivation. Personality and Social Psychology Bulletin. 2012;38(9):1133-1143. doi:10.1177/0146167212445599
- Macbeth A, Gumley A. Exploring compassion: A meta-analysis of the association between self-compassion and psychopathology. Clinical Psychology Review. 2012;32(6):545-552. doi:10.1016/j.cpr.2012.06.003
- Aspinall P, Mavros P, Coyne R, Roe J. The urban brain: Analysing outdoor physical activity with mobile EEG. British Journal of Sports Medicine. 2013;49(4):272-276. doi:10.1136/bjsports-2012-091877